wtorek, 2 grudnia 2014

Schizofrenia


Schizofrenia (phren – dusza, schizo – rozszczepienie)  jest zaburzeniem psychicznym z grupy zaburzeń endogennych, czyli występuje bez określonej przyczyny. Początek choroby zazwyczaj ma miejsce pomiędzy 18 a 35 rokiem życia i dotyka około 0,6% populacji. Wpływ na diagnozę ma postawa pacjenta podczas wywiadu i obserwowanego zachowania. Obecnie nie istnieją żadne formy badań laboratoryjnych lub obrazowych, które mogłyby wykrywać schizofrenię. Może się jednak ona rozwinąć na skutek istniejących już chorób mózgu bądź ciężkich urazów głowy. Badania naukowców na chwilę obecną wskazują czynnik genetyczny jako determinujący zachorowania na tą chorobę. Dość ważną determinantą są również warunki wczesnorozwojowe, procesy neurobiologiczne oraz procesy socjologiczne przez jakie przechodził pacjent w trakcie swojego życia. Jeden z uczonych badających chorobę, wysnuł tezę, że schizofrenia może mieć swoje podłoże w infekcji wirusowej, jaką pacjent przeszedł we wczesnych miesiącach życia. Obraz kliniczny i objawy schizofrenii są na tyle zróżnicowane, że istnieje pogląd, iż schizofrenia jest całą grupą chorób i bardziej odpowiednie byłoby określenie psychozy schizofreniczne. W dosłownym znaczeniu schizofrenia oznacza "rozszczepienie osobowości", ale pomimo dosłownego znaczenia, choroba ta nie oznacza wcale posiadania dwóch lub więcej osobowości. 

Według kryteriów jakie obecnie występują w psychiatrii, schizofrenia jest rozszczepieniem pomiędzy zachowaniem, myśleniem, emocjami i motywacjami. Objawia się ono między innymi w niedostosowaniu emocji do sytuacji i treści wypowiedzi.
 Według badań biochemicznych mózgu zwiększona jest aktywność dopaminergiczna na szlaku mezolimbicznym w mózgu. Szczególnie ważnym jest funkcjonowanie receptora dopaminergicznego D2.


Schizofrenia jest uważana za chorobę ludzi młodych, objawia się najczęściej między 16 a 35 rokiem życia. Pierwsze objawy schizofrenii objawiają się w czasie dorastania, wówczas ma miejsce właściwa strukturyzacja osobowości. Rzadko dochodzi do zachorowań w wieku dziecięcym, jednak istnieją takie przypadki. Przyczyny schizofrenii do dnia dzisiejszego budzą dyskusje naukowców, wszystko spełza na tymczasowych hipotezach i spekulacjach.

Schizofrenia objawia się nagle a zespół jej objawów nie pozostawia wątpliwości że mamy do czynienia konkretnie z chorobą psychiczną. Chory zaczyna nagle zachowywać się zupełnie inaczej. Występują zaburzenia procesów myślowych, niewłaściwie interpretuje fakty, następują urojenia prześladowcze. Zachowania chorego są gwałtowne, może wpadać o osłupienie, występują dziwaczne wypowiedzi, mocne rozkojarzenie, poczucie lęku, osłupienie, dziwaczne i niezrozumiałe gesty. Chory podejmuje próby ucieczki z miejsca w którym przebywa, może podejmować próby samobójstwa lub samookaleczenia. Najczęściej trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie poddaje się go leczeniu tak zwanymi neuroleptykami. Po lekach objawy powoli ustępują.


Termin rozszczepienia w schizofrenii odnosi się do tego, że niejako świat chorej osoby ulega "rozszczepieniu" na świat psychotycznych wizji i świat realny. Alternatywna rzeczywistość, jaką wytwarza mózg chorego może, ale nie musi, być odpowiedzią na wydarzenia silnie stresogenne. W świecie alternatywnym chora osoba odnajduje bezpieczeństwo i wsparcie. Często zamienia się w osobę mocno znaczącą i mogącą bardzo wiele zrobić. Wielu twierdzi że rozmawia z Bogiem że jest z nim w nieustanym kontakcie. Inni znowu, szczególnie Ci, którzy wykazują skłonności paranoidalne, zazwyczaj widzą we wszystkim i wszystkich chęć prześladowania i chęci pozbawienia ich życia. Stan ten jeszcze bardziej pogłębia się, gdy udają się do świata bezpiecznego czyli alternatywnego. Postrzegają rzeczy zupełnie inaczej niż one wyglądają, często może się wydawać że chory  tworzy w swojej głowie "film" w którym elementy jego otoczenia grają różne, dobre lub złe postacie. Inni jeszcze w swoich psychotycznych wizjach wcielają się w znane postacie ze świata sztuki lub kultury. Osoby mocno religijne mogą wtedy myśleć że są Jezusem Chrystusem, Buddą czy innym Bogiem. Istnieją również formy schizofrenii,, gdzie chory nie ucieka bezpośrednio do własnego urojonego świata, lecz pozostaje pod wpływem świata realnego z domieszką objawów psychotycznych. Mogą być to omamy głosowe (np. Głosy w głowie, które każą choremu coś zrobić , bardzo często zabić się lub okaleczyć, omamy wzrokowe kiedy chory widzi że do pielęgniarki w szpitalu podchodzi np. Jego nieżyjąca babcia i tym podobne. W jednym z dokumentów zamieszczonych na serwisie Youtube, osoba ze schizofrenią opowiada psychiatrze, że zaglądała do gniazdka a w nim leżało malutkie, całkiem gołe dziecko. Inny pacjent opowiadał, że na jego głowie rośnie trawnik i nie wie jak sobie ma z tym poradzić.)





Schizofrenia jest chorobą, która głęboko zakorzeniona jest w kulturze. Wielu malarzy, dziś uznawanych za geniuszy, tworzyło swoje arcydzieła w czasie napadów choroby. Tak samo świat filmu pełen jest odniesień do tej choroby. Książka "Piękny umysł" opowiada historię wybitnego matematyka Jahna Nasha, który zmaga się ze schizofrenią i wyimaginowanym przyjacielem, który niszczy jego relacje z rodziną i karierę naukową. W 2007 roku miała miejsce premiera "Ogrodu Luizy" – polskiego filmu reżyserii Macieja Wojtyszki. Opowiada on historię osiemnastolatki przebywającej w szpitalu psychiatrycznym, która zakochuje się w skruszonym gangsterze.

Po więcej informacji zapraszaj TUTAJ.

Etykiety: , , , , , , , ,

Komentarze (1):

25 sierpnia 2017 03:13 , Blogger Unknown pisze...

Niestety, zwykły dzień osoby chorej na schizofrenię nie jest ani spektakularny, ani tak bogaty jak biografia Hopkinsa. Odrzucenie przez społeczeństwo, strach i stygmatyzacja, jakie towarzyszą chorym, wykluczają ich często ze społeczeństwa. A przecież ci ludzie nie żyją stale w świecie urojeń, jak wydaje się wielu z nas.

 

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna